Današnja svečana sednica Skupštine, održana u čast 25. godišnjice bitke na Košarama, počela je intoniranjem državne himne Kosova, kao i minutom ćutanja u čast poginulih.
Predsednica Vjosa Osmani govorila je pred poslanicima, koji su smatrali da je Bitka na Košarama prekretnica za narod Kosova protiv genocidnog srpskog režima. Ona je rekla da su borci ove bitke dali sve za otadžbinu i ostvarili vekovni san. Ona je rekla da je Kosovo pre dvadeset pet godina stajalo na egzistencijalnoj raskrsnici nastaloj nepravdom, ugnjetavanjem, tiranijom, ali pre svega težnjom genocidnog režima Srbije da istrebi svoj narod.
„Ipak, znali smo svi da se mobilišemo u zajednički front, žene i muškarci, štiteći naše dostojanstvo i pravo na slobodu i državu. Danas smo tu da odamo počast hrabrosti i požrtvovanosti devojaka i dečaka OVK, koji su dokazali svoj nesalomivi duh i hrabrost za našu slobodu, za našu Republiku“, istakla je predsednica Osmani, dodajući da je ovom oružanom otporu prethodio otpor mirnim putem pod vođstvom istorijskog predsednika Ibrahima Rugove.
Predsednica države je rekla da su borci OVK u bici na Košarama pokazali nesebičan duh da sve daju otadžbini, čak i svoj najuzvišeniji život.
„Pošto se sa najdubljim poštovanjem sećamo boraca Brigade Agim Ramadani, ponovo potvrđujemo našu posvećenost da vredno radimo za Republiku Kosovo kako su oni koji su pali želeli. Slava herojima brigade Agim Ramadani“, rekla je predsednica Osmani u svom govoru.
Predsednik Glauk Konjufca sa govornice Skupštine rekao je da je osnivanje OVK jedan od najvažnijih događaja albanskog naroda u poslednjih 100 godina, dok je bitka na Košarama jedna od najslavnijih bitaka našeg oslobodilačkog rata od Srbije. Predsednik Skupštine je rekao da je, kao što je OVK dala oslobođenje i slobodu Kosovu, dodao je, i Bitka na Košarama dala ime OVK kao vojske koja je sposobna da se snažno suprotstavi srpsko-jugoslovenskoj vojsci, već nesposobna da garantuju nasilno uspostavljenu granicu između Kosova i Albanije.
„Zbog toga smo se danas okupili u Skupštini Republike Kosovo da se prisetimo ove istorijske bitke OVK i da odamo počast svim njenim mučenicima i herojima, predvođenim kosovskim herojem Agim Ramadani, amblematskim komandantom 138. brigade, bitka na Košarama postala je put bez povratka za skoro vekovne napore albanskog naroda za oslobođenje i ujedinjenje. Ova bitka je bila najbolji sinonim za zakletvu vojnika Oslobodilačke vojske Kosova. Rušenje graničnog kamena sa čizmama komandanta Agim Ramadania i Sali Čekaj bio je jedan od istorijskih događaja našeg oslobodilačkog rata“, rekao je predsednik Konjufca.
Tokom svog izlaganja, premijer Albin Kurti je rekao da velika panorama istorije bitke na Košarama, kao u minijaturnom formatu, prenosi sliku gotovo celog rata na Kosovu.
„Tamo vidimo da su u bitkama na Košarama uključeni borci i jedinice iz svih operativnih oblasti OVK, kao i sa svih teritorija naseljenih Albancima; vidimo albanske vojnike divizije Kuksa koji su uključeni u artiljerijske granate, dok na nebu vidimo kako NATO bombarderi bacaju granate na mete srpske vojske, koja se tada zvala Miloševićeva Jugoslavija“, rekao je on.
Premijer Kurti je dodao da je unutrašnja sloboda naroda najpotpuniji preduslov za oslobođenje od spoljnih okupatora i najrealnija mogućnost formiranja integralne države.
„Iz žrtvovanja i borbe za slobodu dolazi oslobođenje i stvara se država. Zato iz Skupštine Kosova danas izražavamo duboku zahvalnost svim borcima za slobodu koji su učestvovali u bitkama na Košarama, od kojih je 380 povređeno. Slava 114 palih boraca u bici na Košarama i svim palim borcima našeg dobrog naroda“, rekao je premijer Albin Kurti.
Nakon obraćanja trojice državnih lidera, predsednik Konjufča dao je reč predstavnicima poslaničkih grupa.
U ime PG Samoopredeljenja, poslanik Enver Haliti, nazivajući bitku na Košarama univerzalnom, rekao je da su imena njenih 14 palih boraca zapisana zlatnim slovima u istoriji našeg slavnog rata. On je dodao da su pripadnici Brigade 1938. OVK imali jedan cilj, razbijanje granice između Kosova i Albanije, da ojačaju i snabdeju redove OVK, koja je nastavila rat na celoj teritoriji Kosova, isporuku konačnog udarca osvajačkim srpskim snagama kroz kopnenu ofanzivu.
„Zbog toga se ova bitka s pravom smatra jednom od najvažnijih bitaka OVK. U ovakvim komemorativnim događajima nemoguće je ne pomenuti kompletne porodice iz Tropoja, Hasija, Bajrama Curija i Kukesija, koje su dale izuzetan doprinos, dočekujući i ispraćajući vojnike Oslobodilačke vojske Kosova njihovim kućama, ali i dajući hrabre, koji su zagrlili uniforme OVK, da daju svoje živote Kosovu, dajući živote pred srpskim snagama“, rekao je poslanik Haliti.
Iz PG PDK-a, poslanik Hysen Berisha, rekao je da je bitka na Košarama dala određenu dimenziju pobedi slobode, protiv državnog zločina i srpskog varvarstva nad Albancima, kao i da je utrla put za nezavisnost Kosova. On je rekao da je Košare pobedilo „božansku vojsku“ kako ju je nazvao Miloševićev režim, oduzevši joj u prvom napadu Vojnu kasarnu Košare, da bi nastavio da se bori za onu na „prevoju Morina“, dok je mnogo ranije, od septembra 1998. Kazemra „Vujinović́“ u Trekufima potpuno neutralisana.
Poslanik Berisha dodao je da je Košare, u pravno-međunarodnom aspektu, silinom oružja uništio glavnu komponentu nasilne i terorističke državnosti Jugoslavije, granicu, koja je nepravedno podelila Albance.
„Kršenje graničnog kamena nogom borca OVK predstavljalo je kršenje istorijske nepravde. Prelaskom granice ubili smo iluziju zločinca Miloševića i svih njegovih sledbenika da još može da održi san, da nastavi da ubija i proteruje albansko civilno stanovništvo iz njihovih domova. „Košare je dinamiziralo i revitalizovalo snagu OVK kao feniksa, koji je kroz borbe usadio slobodu u svaku dušu i dlan na Kosovu“, rekao je poslanik Berisha.
Poslanik Anton Quni, ispred PG LDK, rekao je da će 9. aprila pre 25 godina, na albansko-kosovskoj granici, u Košarama, u ranim jutarnjim časovima, početi operacija oslobađanja teritorije Kosova. Poslanik Quni je rekao da je za postizanje konačnog strateškog cilja potrebno da se ostvare operativni i taktički ciljevi, odnosno neutralizaciju i uništavanje srpskih vojnih ciljeva, u ljudima, opremi, objektima i drugim vojnim objektima.
„U našem nastojanju da postignemo cilj i u otporu neprijatelja da zadržimo okupirane teritorije odigrala bi se jedna od naj epskih i jedna od najkrvavijih bitaka. Od 9. aprila do 15. juna, kada su se srpske snage konačno povukle, doživeli smo mnogo teških trenutaka. Ali posle svake teškoće radovali smo se pobedama. Svakim danom bili smo jači i odlučniji. Svakim danom smo sve više napredovali. Povećao se broj boraca, obezbeđeno je oružje i municija, različite jedinice su specijalizovane, dominirali smo terenom i bolje sarađivali, dok su se ispred nas postrojile masivne neprijateljske jedinice. Ali, pred našim snagama, oni su neutralisani i srušeni”, rekao je između ostalog poslanik Quni.
Poslanik Time Kadriaj iz PG AAK rekla je da je prošlo 25 godina od razbijanja albanske granice, što je, kako je rekla, san svakog Albanca, granica koja je razdvajala braću iste krvi i jezika.
Poslanica Kadrijaj je rekla da je Epopeja o OVK, početkom marta u Prekazu, gde je legendarni komandant Adem Jashari pao da nikada ne umre, da bi se nastavilo u Glođanu sa Epopejom u Dukagjini i drugim epopejama širom Kosova, predstavljalo zvono za uzbunu da sa beogradskim režimom nema dijaloga i da je jedini način da se odgovori oružanom borbom.
Evocirala je uspomene iz bitke na Košarama, odnosno sanitetske usluge koje je tim ratnih saniteta pružio ranjenim ratnicima.
„Svaki heroj i pali borac Kosova bio je priča za sebe. Od gromova je pogođeno 114 palih boraca bitke, dok su 423 ranjena umrla. Hiljade boraca, po hladnoći i mrazu i užarenom suncu, bilo je tu da Kosovu da slobodu“, rekla je, između ostalog, u svom govoru poslanica Kadrijaj.